Zmysel finančného vzdelania

Časy vysokých úrokov a relatívne jednoduchého zhodnocovania peňazí v bankách sú nenávratne preč. Každý z nás dnes čelí množstvu alternatívnych foriem zhodnocovania úspor, ktoré k nám prišli z kapitálovo rozvinutého západného sveta. Či už ide o investovanie do fondov, rôzne programy sporenia, alebo kúpu nehnuteľností, každé takéto rozhodnutie nesie v sebe určitú mieru rizika.

Štatistiky uvádzajú alarmujúce množstvo ľudí, ktorí majú slabé vedomosti o financiách a to aj napriek tomu, že s nimi každý deň narábajú. Vo svete vznikajú veľmi podobné situácie, kedy majú investori pocit, že dosahovanie výnosu je relatívne jednoduché. Na finančných trhoch dochádza často k špekulatívnym bublinám, ktoré môžu neinformovaného investora pripraviť o značnú časť jeho investície či dokonca aj majetku.

„Peniaze sa nestrácajú, len menia majiteľa."

Na takéto prepady hodnôt investícií doplatia najmä drobní investori. Ich jedinou účinnou zbraňou je informovanosť o rizikách a znalosť faktorov, ktoré ovplyvňujú vývoj na finančných trhoch. Napriek krátkej kapitálovej histórii a malým skúsenostiam sa postupne priamo či nepriamo zapájame do investovania.

Na prvý pohľad je investovanie jednoduché, avšak iba do momentu, kým nepríde výrazný pokles hodnoty investície. Na uskutočnenie správneho rozhodnutia v správny čas je potrebné mať príslušné znalosti. I napriek "poradenskej" činnosti rôznych bánk a finančných spoločností je totiž zodpovednosť investičného rozhodnutia na každom z nás.